Odchudzanie z pomocnikami
Autorem artykułu jest Barbara Dąbrowska-Górska
Postanowiłaś się odchudzić! Decyzja podjęta, zapał i motywacja ogromne, nie pozostaje zatem nic innego jak rozpocząć działania zmierzające do realizacji celu.
Postanowiłaś się odchudzić! Decyzja podjęta, zapał i motywacja ogromne, nie pozostaje zatem nic innego jak rozpocząć działania zmierzające do realizacji celu. Pamiętaj, że zdrowe tempo utraty masy ciała wynosi od 0,5 do 1 kg tygodniowo, z tego powodu nie warto stosować diet cud, które gwarantują „5 kg w tydzień oraz dodatkowo gratis osłabienie i efekt jo-jo”. Prawda jest jedna i warto ją powtarzać w nieskończoność, trwały spadek wagi można osiągnąć stosując połączenie racjonalnej diety i odpowiednio dobranej aktywności fizycznej. Na rynku jest jednak także wiele różnego rodzaju pomocy mających za zadanie wspomagać odchudzanie. Specjalnie dla was wybraliśmy te, na które warto zwrócić uwagę i rozważyć ich zastosowanie.
Wagi łazienkowe,domowe analizatory składu ciała.
Dobra waga łazienkowa uzupełniona o dodatkowe funkcje umożliwi bieżącą kontrolę postępów w odchudzaniu. Tego typu sprzęty pozwalają na obserwację wielu czynników jednocześnie w tym: procentowej zawartości tkanki tłuszczowej, wody oraz masy mięśniowej. Niektóre dodatkowo wyliczają tzw: wiek metaboliczny (współczynnik ten powstaje na podstawie porównania proporcji tkanki mięśniowej do tkanki tłuszczowej) oraz posiadają opcję tworzenia indywidualnych profili, przy pomocy których, powstają statystyki oraz wykresy obrazujące zmiany zachodzące w kompozycji organizmu. Warto jednak unikać kupowania wag łazienkowych i domowych analizatorów składu ciała nieznanych firm w niepewnych miejscach (supermarkety), bowiem złej jakości sprzęt cechuje się dużą zmiennością pomiarów, przez co nigdy nie można uzyskać miarodajnych wyników. Po wagę warto udać się do sklepu zajmującego się sprzedażą elektroniki domowej, gdzie wykwalifikowani sprzedawcy będą w stanie kompetentnie doradzić nam przy wyborze odpowiedniego dla nas modelu. Nic jednak nie zastąpi profesjonalnej analizy składu ciała, którą wykonać można w dobrych poradniach dietetycznych. Należy także pamiętać, iż poza samym pomiarem niezwykle istotna jest także interpretacja wyników, którą fachowo przeprowadzi tylko doświadczony dietetyk.
Wagi kuchenne
Waga kuchenna to urządzenie szczególnie przydatne na początku odchudzania, gdyż pozwala na określenie masy produktów spożywczych, których zazwyczaj używamy w trakcie przygotowywania potraw. Większość przepisów kulinarnych podaje bowiem składniki wyrażając je za pomocą jednostek masowych (gramy, dekagramy), zaś niezwykle istotne jest, aby w trakcie diety nauczyć się orientacyjne i co najważniejsze intuicyjnie określać wielkość porcji, jaka jest dla nas odpowiednia. Niestety niemożliwe jest zrealizowanie tego bez co najmniej kilku ćwiczeń. Z tego powodu warto poświęcić jeden wieczór, przygotować dostępną w domu żywność i poważyć ją, aby zaobserwować jaka jest różnica pomiędzy: cienką kromką chleba a grubą, pieczywem żytnim a pszennym, dużym i małym jabłkiem itd. Prawdopodobnie okaże się, że nie zdawaliśmy sobie sprawy, iż sporej wielkości grejpfrut ma masę nawet do około 400-500 g! Ostrzegam jednak przed popadaniem w obsesję ważenia wszystkiego co zjadamy, bo kilku gramowa różnica w wadze porcji niewiele zmienia jeśli chodzi o wartość kaloryczną i odżywczą!
Środki wspomagające odchudzanie
To niezwykle różnorodna grupa produktów sprzedawana jako suplementy diety (w Polsce poza tym dostępne są także dwa leki przeznaczone do stosowania wśród pacjentów z otyłością olbrzymią, które można zażywać tylko pod opieką lekarza!). Większość środków wspomagających odchudzanie opiera się na różnego rodzaju wyciągach roślinnych, są one bezpieczne, ale ich stosowanie rzadko przyczynia się do utraty masy ciała. Nie ma się co oszukiwać, nie zdziałają one cudów! Godne polecenia są preparaty oparte o błonnik pokarmowy (np. pektyny z jabłek, błonnik z opuncji figowej), który pęcznieje w żołądku (trzeba go popić wodą!) i tym samym zwiększa uczucie sytości oraz częściowo ogranicza wchłanianie tłuszczu. Warto przy tym pamiętać, że nawet wspomniane środki z błonnikiem powinno się stosować tylko w wyjątkowych sytuacjach np. przed wielkim wyjściem lub świętami, nie zaś jako codzienną kurację!
Poradniki książkowe
Różnorodność książkowych poradników mających ułatwić odchudzanie jest ogromna i trzeba dużej cierpliwości, żeby znaleźć wśród nich dobrą pozycję, zawierającą cenne wskazówki. Na co zatem zwrócić uwagę? Sprawdź przede wszystkim, czy:
-proponowany sposób żywienia zawiera produkty ze wszystkich najważniejszych grup (warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, ziemniaki, mleko i produkty mleczne, mięso, drób, ryby, jaja, orzechy, nasiona roślin strączkowych, tłuszcze),
-sugerowane przepisy kulinarne są możliwe do przygotowania przy użyciu polskiej żywności (poszukiwania marakui szybko się znudzą, będą za to coraz bardziej irytujące) i czy będziesz w stanie realizować jadłospisy biorąc pod uwagę ich koszt,
-proponowane zmiany w nawykach żywieniowych jesteś w stanie utrzymać przez całe życie,
-autor książki ma odpowiednie wykształcenie żywieniowe i doświadczenie praktyczne (na okładce książki, czy pod artykułem poszukaj notki o autorze),
-dieta dopuszcza drobne odstępstwa na nasza żywieniowe przyjemności (bo jak długo jesteśmy w stanie bez nich wytrzymać, lepiej je kontrolować, niż później żałować obżarstwa).
Sprzęt sportowy, DVD/Video z programami treningowymi.
Takie pomoce zawsze się przydają, pod jednym warunkiem, że nie będą się tylko kurzyć! Aktywność fizyczna jest niezbędnym elementem kuracji odchudzającej, dlatego rowerek treningowy, stepper, hantle, czy duża piłka do ćwiczeń to cenna inwestycja w zdrowie i figurę. Szczególnie polecam różnego rodzaju płyty i kasety z programami treningowymi, które można realizować w domu. Wybór jest ogromny: od ćwiczeń na poszczególne części ciała po sexy dance, jogę, pilates, czy taniec brzucha. Takie publikacje coraz częściej dołączane są do gazet o tematyce prozdrowotnej i fitnessowej, dzięki temu można kupić je po przystępnej cenie.
Barbara Dąbrowska-Górska Specjalista ds. żywienia człowieka Dietosfera - Poradnia Dietetyczna Współpracuje z: dlaurody.pl
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz