poniedziałek, 11 marca 2013

Odchudzanie dla nastolatek

Odchudzanie dla nastolatek

Autorem artykułu jest JBmedia


Choć wiele się mówi o zaburzeniach odżywiania dotykających nadmiernie odchudzające się nastolatki, równie dużym problemem jest coraz częściej spotykana nadwaga i otyłość u młodych dziewcząt. W takiej sytuacji odchudzanie jest niezbędne, ale trzeba to odpowiednio zaplanować.

Nastolatka dorasta, jej ciało zmienia się i rozwija. Dlatego potrzebuje ona więcej energii niż dorosła kobieta o tym samym wzroście i wadze. Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne przeciętnej nastolatki to koło 2500 kcal. Tzw. wilczy apetyt u dorastającej dziewczyny nei jest niczym nowym, zwykle wszystko przekłada się na rozwój organizmu i skok pokwitaniowy, gdy w krótkim czasie przybywa kilka centymetrów wzrostu. A gdy przybywa też tłuszczyku? Oto przepis na dietę dla nastolatki.

Racjonalne odżywianie dla nastolatki

Wazne, by dorastająca dziewczyna jadała regularnie, mniej więcej o stałych porach. Najważniejszy posiłek to śniadanie, nie wolno wychodzić do szkoły na czczo. Śniadanie powinno być pełnowartościowe, nie można zastąpić go batonikiem. Ważne jest także drugie śniadanie do szkoły – w tej roli najlepiej sprawdza się kanapka z ciemnego pieczywa z chudą wędliną i warzywami, a do tego owoc. Poza tym nastolatka powinna zjeść też obiad, podwieczorek (coś lekkiego) i dosyć wczesną kolację. Odpowiednia liczba posiłków korzystnie wpływa na metabolizm i zapobiega pogryzaniu niezdrowych i tuczących przekąsek.

Zdrowe nawyki: dieta dla nastolatki

Okres dorastania to właściwie ostatni moment, by kształtować zdrowe nawyki żywieniowe. Uwaga: dzieci zwykle kopiują zachowania rodziców, mimo pozornego buntu. Jeśli tata lubi odpoczywać z butelką piwa i paczką chipsów, córka też sięgnie po słone chrupki. Gdy nastolatka waży za wiele trzeba zadbać, aby w domu nie było kalorycznych dodatków, takich jak majonezy i ketchup, słodkich, owocowych jogurtów, batonów i orzeszków. Zawsze powinny być natomiast świeże owoce i warzywa. Ważne są także napoje. Z diety nastolatki eliminujemy słodkie napoje gazowane i energetyczne, znacznie lepsze są herbaty (także smakowe) oraz zwykła woda i soki.

Ruch to recepta na zgrabną sylwetkę u nastolatki

Dorastające dziewczynki często rezygnują z aktywności fizycznej, bo wstydzą sie zmieniającego się ciała, nie lubią lekcji wf, wolą plotki z koleżankami. Warto pokazać dziewczynce, że ruch jest atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu i jest modny! Dobrą receptą jest uwielbiany przez młodzież taniec, świetnie sprawdzają się rolki i rower. Warto też zachęcać córkę do częstych spacerów. Uwaga: nic nie działa tak dobrze, jak dobry przykład w domu. Cała rodzina musi wstać z kanapy!

---

Artykuł może być przedrukowywany jedynie w niezmienionej postaci z zachowaniem aktywnych linków.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

1 komentarz:

  1. Jako nastolatka miałam ogromne problemy z wagą. Wszyscy mówili, że nie jestem gruba tylko mam "grube" kości. A ja wiedziałam swoje i traktowałam to jako tanie pocieszenie.
    Dorosłam, przyszły zmartwienia i stres. Praca, praca, praca. Schudłam. Nie wiem kiedy, nie wiem jak.
    A rodzina na to: A myśmy myśleli, że ty masz "grube' kości.
    A tak w ogóle to bycie nastolatkami, przeżywanie burzy hormonalnej i jednoczesne odnajdywanie się w trudnej rzeczywistości jest nie do pozazdroszczenia. I jeszcze dbać o wagę, ruch itp. Trudne to wszystko.

    OdpowiedzUsuń