Pozbyć się zbędnych kilogramów dzięki operacji mózgu?
Autor: Jewel
Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oświadczyli, iż chorobą XXI w jest otyłość. Od dwóch dekad problem ten ciągle narasta. Nie wszyscy potrafią zrzucić swoje „tu i ówdzie” poprzez rozmaite diety i ćwiczenia. A jednak każdy marzy o niezwykłej sylwetce. Czy taki efekt można uzyskać, idąc na skróty?
Wiele osób wyśmiewa ludzi z nadwagą, szydzi z nich. A nie zdaje sobie sprawy z tego, że to choroba, której konsekwencje mogą być naprawdę niekorzystne dla zdrowia. Otyłość może prowadzić do cukrzycy typu II, choroby układu krążenia, problemów z układem kostno-stawowym a nawet do nowotworu przewodu pokarmowego. Jednakże zbędne kilogramy mogą być także przyczyną niepełnosprawności. I właśnie dlatego od wielu lat lekarze specjaliści szukają złotego środka na tę chorobę.
Operacja bariatryczna jest najpopularniejszą metodą przy otyłości. Podczas tej operacji usuwany jest fragment żołądka. Mimo to nie znalazła uznania wśród lekarzy, ponieważ po pewnym okresie pacjenci wracają do swoich przyzwyczajeń - sprzed operacji.
W tym miejscu można dojść do pewnych wniosków. Problem nie tkwi w układzie pokarmowym. Problemem otyłości jest psychika człowieka. Dlatego też powinno się skupić całą uwagę na mózgu.
Skoro powinno się brać pod uwagę mózg, lekarze wprowadzili nową metodę. Jest to operacyjne „wyłączenie” funkcjonowania ośrodka przyjemności w mózgu odpowiedzialnego za łaknienie.
W mózgu umieszcza się dwie elektrody, które blokują tzw. ośrodek przyjemności. Ponadto pod obojczyk pacjenta wszczepia się stymulator, który ma za zadanie przewodzić impulsy elektryczne z elektrod do mózgu.
Ta najnowsza innowacja była dotychczas stosowana w Stanach Zjednoczonych w celu wyleczenia pacjentów z uzależnień, tj. heroiny. Polscy lekarze postanowili użyć tej metodę, aby pomóc ludziom z nadwagą. Aby móc podziwiać efekty, trzeba czekać rok czasu.
Czy operacja „wyłączenia” funkcjonowania ośrodka przyjemności zda egzamin? Jeśli tak, to w jakich sytuacjach będzie ona stosowana? Czy zostanie ustalony regulamin, kto może się jej poddać? Na te i wiele innych pytań odpowiedź uzyskamy za rok, a może za kilka miesięcy.
Jewel
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz