wtorek, 13 listopada 2018

Otyłość brzuszna - przyczyny i zapobieganie

Otyłość brzuszna - przyczyny i zapobieganie


Autor: Ania Wilczak


Otyłość brzuszna – schorzenie krajów wysokorozwiniętych, objaw dobrobytu i przyczyna groźnych chorób niebezpiecznych dla życia. Skutki otyłości brzusznej są dla zdrowia bardziej niebezpieczne niż tłuszczu zebranego w innych częściach ciała.




Otyłość brzuszna – czym jest, jej objawy oraz przyczyny
Jest to nadmierne otłuszczenie w okolicy brzucha, dotyczące nie tylko powłoki skórnej, ale narządów wewnętrznych. Występuje częściej u mężczyzn. To, czy istnieje otyłość brzuszna, można sprawdzić przy pomocy centymetra. Jeśli przekracza 88 centymetrów u kobiet (94 u mężczyzn) – to już otyłość.
Prowadzą do niej:
1. stres,
2. lekarstwa, np. używane w leczeniu astmy, reumatyzmu,
3. brak aktywności fizycznej,
4. niezdrowa dieta,
5. uwarunkowania genetyczne,
6. zaburzenia gospodarki hormonalnej kobiet,
7. menopauza.

Otyłość brzuszna – skutki dla zdrowia


Nadmiar tkanki tłuszczowej na brzuchu to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Otłuszczone są bowiem narządy wewnętrzne, co utrudnia ich prawidłową pracę. Zbyt dużo wolnych kwasów tłuszczowych zwiększa produkcję insuliny i substancji zapalnych oraz tych enzymów, które podnoszą ciśnienie tętnicze. Dochodzi również do podwyższenia poziomu cukrów, trójglicerydów, a także obniżenia dobrego cholesterolu. Zaburzenie gospodarki tłuszczowej może doprowadzić do cukrzycy, miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, udaru czy zawału. Z powodu otłuszczenia pracuje gorzej serce (przerost lewej komory) oraz wzrasta krzepliwość krwi.
Ludzie cierpiący na to schorzenie mają zazwyczaj nadwagę, zaburzenia wzroku, trudności w poruszaniu się i uprawianiu sportu, konsekwencją czego są wady postawy, depresje.

Otyłość brzuszna – jak z nią walczyć?


Aby pozbyć się tej otyłości, konieczne jest kompleksowe działanie na różnych płaszczyznach: zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna, redukcja stresu. Na talerzu powinny często gościć świeże owoce i warzywa, dostarczające dużo błonnika. Należy skreślić z listy zakupów słodycze, fast foody i produkty wysoko przetworzone, alkohol, papierosy i słodkie, gazowane napoje i soki. Zalecane są ćwiczenia aerobowe (marszobiegi, rower, spacery), by podnieść dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, co jednocześnie przyczyni się do zredukowania poziomu stresu.


Poznaj skutki otyłości brzusznej

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

5 komentarzy:

  1. Ten rodzaj otyłości jest bardzo często spotykany w tej chwili niestety

    OdpowiedzUsuń
  2. Każdy rodzaj otyłości jest niebezpieczny więc lepiej jest nie doprowadzić do otyłości.

    OdpowiedzUsuń
  3. Otyłość brzuszna poza nieestetycznym wyglądem niesie za sobą wiele konsekwencji, takich jak wytwarzanie hormonów, czy powodowanie insulinooporności, co w przyszłości może prowadzić do cukrzycy. Zrzucając dodatkowe kilogramy nie tylko dbamy o wygląd ale i o zdrowie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Otyłość brzuszna ma wiele konsekwencji. W przypadku otyłych kobiet w ciąży dużo gorzej widać płód na usg, co może mieć później swoje konsekwencje. Lekarz musi kombinować, aby jak najlepiej zobaczyć dziecko.

    OdpowiedzUsuń
  5. Moim sposobem na niekupowanie zbędnych produktów, które źle wpływają nasz organizm i samopoczucie jest supermarket online. Planując zakupy spożywcze z dowozem wiem, co chce kupić. Nie chodzę po sklepie głodna, a przy tym nie kupuje nadprogramowych i "kuszących" mnie rzeczy.

    OdpowiedzUsuń