Ćwiczenia po ciąży – bieganie przeplatane z gimnastyką fitness
Autor: Kamila Poręba
Zarówno ciąża jak i sam poród, a także okres poporodowy, to ciężki czas dla kobiety, a także wyzwanie dla jej organizmu. Ciąża zmienia ciało kobiety; niestety często po porodzie kobieta czuje się nieatrakcyjna; a na zadbanie o siebie nie ma też już tyle czasu.
Powrót do formy po ciąży jest ciężki i trwa nieraz dosyć długo. Tym bardziej, że ćwiczenia po ciąży można zacząć dopiero po pewnym okresie. Jakim? To już kwestia indywidualna, nie można jednoznacznie określić kiedy można wrócić do ćwiczeń czy rozpocząć ćwiczenia. Zależy to od wielu czynników, na przykład od tego czy ćwiczyło się przed ciążą i w trakcie, czy też nie, czy poród odbył się naturalnie czy też za pomocą cesarskiego cięcia i wiele innych. Ważny jest również powrót do formy psychicznej, który pozwoli na większą motywację do rozpoczęcia treningów.
Na pytanie, kiedy można zacząć ćwiczyć po ciąży, najlepszej odpowiedzi udzieli lekarz prowadzący. Nieustanna z nim konsultacja pozwoli na rozpoczęcie ćwiczeń we właściwym czasie w sposób nie forsujący dla organizmu. Najważniejsze jest, by ćwiczenia po ciąży wprowadzać stopniowo. Ciało kobiety po ciąży nie potrzebuje dodatkowego nadwyrężenia – owszem, wiadomo, że matki chcą jak najszybciej wrócić do formy, zrzucić zbędne kilogramy pozostałe po brzuchu ciążowym, wyszczuplić uda itp. Jednakże nie warto tego robić kosztem pozostałych spustoszeń w organizmie. Lepiej zacząć powoli; od bardzo prostych ćwiczeń i z czasem zwiększać poziom trudności. Być może efekty przyjdą później, ale przyjdą na pewno, a takie zdrowe podejście może oszczędzić wielu niemiłych konsekwencji przetrenowania organizmu po ciąży.
Proponowane zajęcia po ciąży to między innymi fitness, pilates, joga, jogging, basen i inne. Jednym z najlepszych wyborów jest bieganie. Jakby nie było, codziennie odbywamy spacer z maluszkiem. Stopniowo można zacząć wprowadzać lekki trucht, marszobieg, a z czasem już klasyczny jogging. Specjalistyczne sprzęty jak wózek biegowy, pomagają, a także motywują do regularnych treningów. Wózek do biegania może służyć jako standardowa spacerówka, natomiast spacerówka niekoniecznie nadaje się do biegania z dzieckiem, zatem jeżeli wiemy, że będziemy chciały uprawiać trening biegowy z dzieckiem, jako pierwszy wózek można wybrać jogger. Wózek do biegania na pierwszym etapie życia dziecka fantastycznie sprawdzi się jako wózek na spacery. Po jakimś czasie można go zacząć używać jako joggera.
Decydując się na bieganie z dzieckiem po ciąży, pamiętajmy także o tym, że jogging powinie być przeplatany ćwiczeniami fitness, wzmacniającymi mięśnie – w szczególności mięśnie dna macicy, ale też pozostałe. Warto co drugi czy trzeci dzień, zamiast na bieganie wybrać się na pilates; czy jogę, które to zajęcia są między innymi odpowiedzialne za wzmacnianie mięśni. Na szczęście większość ośrodków fitness w całej Polsce organizuje już zajęcia dla mam, na które można przyjść z dzieckiem. Dzięki temu, nie musimy obarczać innych opieką nad maluszkiem i zastanawiać się co począć z dzieckiem, gdy chcemy iść na ćwiczenia, a nie ma go z kim zostawić.
Ćwiczenia, można również wykonywać w domu, pamiętajmy jednak by ćwiczyć rozsądnie, nie nadwyrężając organizmu.
Ćwiczenia po ciąży - zapraszamy po więcej informacji
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Ciekawy wpis i warto jest wtedy skorzystać z trenera personalnego który pomoże odzyskać formę.
OdpowiedzUsuń