czwartek, 15 października 2015

Dieta Dukana – na co zwracać uwagę?

Dieta Dukana – na co zwracać uwagę?


Autor: Good Eye


Dieta proteinowa Dukana to ostatnio jedna z najpopularniejszych form odchudzania w Polsce. Czy jednak odżywianie oparte w głównej mierze na białku jest w 100% zdrowe dla organizmu? Według jej przeciwników dieta Dukana może wyrządzić spore spustoszenia w organizmie człowieka.


Szybkie efekty diety opracowanej przez dr Pierre’a Dukana zachęcają całą rzeszę osób, które chcą pozbyć się zbędnego balastu. Wśród osób, które zastosowały reguły żywieniowe opracowane przez francuskiego dietetyka, znajdują się celebryci – Dorota Zawadzka znana z programu "Superniania”, Maryla Rodowicz oraz politycy. Skuteczność diety Dukana potwierdza Adam Hofman z PIS, który dzięki niej zgubił kilkanaście kilogramów.

Jak to działa?

Dieta proteinowa polega na ograniczeniu do maksymalnego minimum spożywania tłuszczów oraz cukrów i błonnika na rzecz białka. Według założeń systemu żywieniowego Dukana białko ma stanowić jedyny składnik odżywczy dla organizmu. Aby rozłożyć białko na aminokwasy, organizm potrzebuje bardzo dużej dawki energii, którą pobiera w wyniku spalania wysokokalorycznej tkanki tłuszczowej. Tak więc dostarczając białko, organizm jednocześnie spala tłuszcz potrzebny do przyswojenia protein i tracimy na wadze.

Minusy diety Dukana

Zwolennicy diety, którzy zrzucili w bardzo krótkim czasie zbędne kilogramy, mają prawo wychwalać dietę, która sprawiła, że uzyskali wreszcie wymarzona sylwetkę. Dietetycy widzą jednak drugą stronę medalu i wskazują na potencjalne niebezpieczeństwa związane ze stosowaniem diety proteinowej:

1. Jako dieta monoskładnikowa (skupiająca się na jednym składniku odżywczym), może prowadzić do niedoborów pokarmowych i anemii.

2. Nadmiar białka może prowadzić do zakwaszenia organizmu i nadmiernego obciążenia nerek oraz wątroby.

3. Brak szybko uwalnianej glukozy, która jest paliwem dla mózgu, może prowadzić do bólów oraz zawrotów głowy.

4. Niedobór błonnika może powodować zaparcia lub biegunki i wpływać niekorzystnie na pracę jelit.

5. Długotrwała dieta oparta na nadmiernym przyswajaniu białka aktywuje procesy rakotwórcze.

Jak stosować dietę Dukana?

Dieta proteinowa nie jest wskazana dla osób, które cierpią na dolegliwości związane z nerkami i wątrobą. Zbyt duże obciążenie wyżej wymienionych organów może spowodować ich trwałe uszkodzenie.

Warto wspomagać dietę suplementami diety, które zapewnią organizmowi niezbędna dawkę minerałów i witamin.

Warto kontrolować poziom cholesterolu we krwi, ponieważ dieta białkowa wpływa na wzrost jego stężenia i może doprowadzić do powstania zmian miażdżycowych.

Pamiętaj o tym, aby różnicować źródło białka i przestrzegać reguł diety Dukana. Nie postępuj według własnego widzimisię. Pamiętaj o tym, aby pic dużo wody i tym samym wspierać pracę nerek.

Monitoruj stan swojego organizmu i regularnie badaj krew. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia skonsultuj się z lekarzem i przerwij dietę.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz