czwartek, 15 października 2015

Dieta a zdrowie

Dieta a zdrowie


Autor: Jakub Nowak


Skuteczna dieta powinna spełniać dwa warunki – po pierwsze doprowadzić do utraty wagi; po wtóre – dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów.


Nieprawdą jest, że przechodząc na dietę, musimy wyeliminować ze swojego jadłospisu pozornie szkodliwe tłuszcze i węglowodany – istotne jest, aby przyjmować je w rozsądnych ilościach i z zachowaniem właściwych proporcji.

Czego nie jeść?

Każdy dietetyk powie nam, że aby schudnąć, powinniśmy wyeliminować z diety pewne produkty m.in. soki słodzone, smażone mięsa, białe pieczywo, rozgotowane makarony, smalec, słodycze, fast foody oraz alkohol. Odrzucenie tych wszystkich produktów może być trudne, dlatego warto skorzystać z usług dietetyka, który zaproponuje nam zamienniki ulubionych potraw i doradzi, które produkty możemy jeść okazjonalnie, a które bezwzględnie wyeliminować z diety. O ile kwestia wykreślenia fast foodów z dziennego menu nie podlega dyskusji, o tyle ze słodyczy nie musimy rezygnować zupełnie (dopuszcza się spożywanie dwóch kostek ciemnej czekolady dziennie).
Szukając porad dietetycznych i ekwiwalentów dla niezdrowych produktów, z pewnością natkniemy się na podstawową listę zawierającą kolejno: świeże soki owocowe, otręby, kiełki zbożowe, chude wędliny (szynka) i mięsa (mięsa gotowane, z grilla), ryby (o niskiej zawartości tłuszczu), owoce morza, kaszę gryczaną i jęczmienną, ryż brązowy, margarynę (w niewielkich ilościach), oliwę z oliwek.
Jeżeli chodzi o mięso, należy wybierać jedynie mięso chude pochodzące z indyka, kurczaka, cielęciny czy królika. Źródłem białka są również fasola, groch i ryby – w ciągu dnia powinniśmy zjeść przynajmniej jedną porcję któregoś w wymienionych produktów.
Kolejnym elementem piramidy żywieniowej są węglowodany złożone, które dostarczają nam energii na cały dzień. Węglowodany są zawarte w ciemnym pieczywie, kaszach, ciemnym pieczywie, płatkach oraz ziemniakach. Co istotne w produktach zbożowych zawarty jest także błonnik, który pomaga usuwać zalegające w jelitach resztki pokarmowe oraz zaparcia. A skoro o jelitach mowa, nie sposób nie wspomnieć o produktach mlecznych – bakterie zawarte w fermentowanych przetworach (kefir, maślanka czy jogurt naturalny) korzystnie wpływają na pracę jelit, a zawarte w produktach wapń i witamina D wzmacniają kości.
W zdrowej diecie nie może zabraknąć owoców i warzyw (chociaż niektóre diety odchudzające eliminują niektóre owoce, np. banany), które pokrywają dzienne zapotrzebowanie na witaminę C.

A co do picia?

Skoro niewskazane jest picie słodzonych i gazowanych napojów oraz słodzonych soków owocowych, czym je zastąpić? Oczywiście wodą i wyciskanymi sokami. Woda mineralna jest wskazana szczególnie w porze letniej, kiedy intensywnie się pocimy. Wówczas powinniśmy pić nawet 2 i pół litra w ciągu dnia.
Stosując się do wymienionych porad dietetycznych i wskazówek dietetyka, w krótkim czasie zgubimy nadprogramowe kilogramy.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz